Anty-HCV reaktywny. Co to oznacza?

Witam, wysłałam wcześniej pytanie z błędem. W ostatnim wypisie ze szpitala pojawiła się informacja anty-HCV reaktywny - co to oznacza? Moja lekarka powiedziała, że nie umie tego zinterpretować. Mam 60 lat i jestem po kilku operacjach. Czy powinnam przejść teraz jakieś dodatkowe badania? Czy powinnam się czegoś obawiać? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania w kierunku przeciwciał anty-HCV reaktywny, świadczy o przebytym zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C. W związku  z tym powinna Pani o tym pamiętać i informować lekarzy przy każdym kolejnym kontakcie.
Warto byłoby zweryfikować ten wynik wykonując powtórne jego oznaczenie. W dalszej kolejności, przy jego potwierdzeniu, należy ocenić funkcje wątroby, oznaczając enzymy wątrobowe (AspAT, AlAT, LDH, GGTP, ALP) i wykonując badanie ultrasonograficzne. W razie podejrzeń koniecznie należy oznaczyć klasy przeciwciał anty-HCV IgM i IgG w celu oznaczenia statusu ewentualnego zakażenia.
Większość zakażeń wirusem HCV przebiega bezobjawowo, niekiedy występują przewlekłe zapalenie wątroby. Bardzo ważne, by wiedzieć jak jest u Pani.

Proszę zgłosić się powtórnie z wypisem do lekarza rodzinnego i poprosić go o dalszą opiekę. Być może konieczna będzie opieka specjalistyczna - lekarza chorób zakaźnych.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.