Antybiotyk a ciąża - prawdopodobieństwo ciąży

W trzecim tygodniu przyjmowania pigułek brałam antybiotyk, ostatnią dawkę przyjęłam w dzień po zakończeniu blistra. Jak duże jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeżeli stosunek odbył się 6 dnia 7dniowej przerwy? Czy ewentualną pigułkę "po" można zastąpić zwiększoną dawką pigułek kontracept (takie właśnie biorę)?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zazwyczaj, gdy pacjentki stosujące doustną antykoncepcję hormonalną muszą przyjmować antybiotyk zalecane jest, aby w trakcie jego przyjmowania, a także do 7 dni od zakończenia stosowały dodatkowe zabezpieczenie.

Co prawda antybiotyki obniżają skuteczność tabletek, ale niekoniecznie musi to oznaczać, że ich działania całkowicie ustąpiło.

Jeśli wystąpiło krwawienie z odstawienia nie wyklucza ono w 100 procentach ciąży.
Uważam, że warto zrobić w tej sytuacji test ciążowy.

Jeżeli chodzi o antykoncepcję awaryjną, to musi ona być zastosowana przed upływem maksymalnie 72 h i nie polecam sposobu przyjęcia zwiększonej dawki własnego preparatu, gdyż ma inny skład.

Pozdrawiam!