Antybiotyk a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne Novynette od lutego bieżącego roku. W piątek (17.08) wzięłam ostatnią tabletkę z blistra i rozpoczęłam 7-dniową przerwę. We wtorek (21.08) wystąpiło krwawienie. Niestety od tego dnia również zaczęłam brać antybiotyk ze względu na problemy z gardłem. Antybiotyk nosi nazwę Xorimax 500mg i będę go brała do soboty. Także w sobotę wezmę pierwszą tabletkę z blistra. Czytałam, że antybiotyki osłabiają działanie tabletek, ale także spotkałam się z przypadkami, gdzie dodatkowe zabezpieczenie nie było konieczne. Czy ten antybiotyk osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Czy od soboty przez 7 dni konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie? Proszę o szybką i dokładną odpowiedź. Pozdrawiam, Barbara

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Spotkała się Pani ze skrajnymi opiniami, bo zdania na ten temat nieraz są podzielone, nie ma jednoznacznych ustaleń co do większości antybiotyków. Istnieją jednak poważne przesłanki wskazujące, że przyjmowanie, szczególnie doustne, antybiotyków może istotnie obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Proszę więc okres przyjmowania antybiotyku traktować jak pozbawiony ochrony antykoncepcyjnej ze strony tabletek i stosować dodatkowe zabezpieczenie. Ochrona "powróci" dopiero w momencie, gdy po odstawieniu antybiotyku przyjmie Pani siedem tabletek pod rząd, dzień po dniu. Pozdrawiam serdecznie!