Antybiotyk a szczepienie przeciwko polio, durowi brzusznemu i żółtej febrze

Wyjeżdżam w niedługim czasie do Kenii i chcę się zaszczepić na polio, dur brzuszny i żółtą febrę. Niestety, ale mam infekcje gardła ciągnącą się od ponad 2 tygodni i w związku z tym lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi antybiotyk Azitrol 500 mg nie wiem jak długo będę musiała odczekać pomiędzy antybiotykiem, a szczepieniem, maksymalny czas, jaki mi pozostał to 10 dni, ale obawiam się, że może to być za mało?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, różne źródła mają różne wytyczne - w Polsce nie ma jednolitych wytycznych dotyczących szczepień. Jedne mówią, że należy odczekać 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii trwającej nie dłużej niż 7-9 dni z powodu zakażenia o lekkim przebiegu (zapalenie gardła, ucha). ACIP (amerykański Komitet Doradczego ds. Szczepień Ochronnych) natomiast nie traktuje okresu rekonwalescencji (po zakończonej antybiotykoterapii) jako przeciwwskazania do szczepienia. Oznacza to, że jeśli po ukończonej kuracji nie będzie Pani miała już żadnych cech infekcji, może wykonać szczepienia.