Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antybiotyk a szczepienie przeciwko polio, durowi brzusznemu i żółtej febrze

Wyjeżdżam w niedługim czasie do Kenii i chcę się zaszczepić na polio, dur brzuszny i żółtą febrę. Niestety, ale mam infekcje gardła ciągnącą się od ponad 2 tygodni i w związku z tym lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi antybiotyk Azitrol 500 mg nie wiem jak długo będę musiała odczekać pomiędzy antybiotykiem, a szczepieniem, maksymalny czas, jaki mi pozostał to 10 dni, ale obawiam się, że może to być za mało?
ponad rok temu

Badania krwi - potas

Potas jest głównym elektrolitem wnętrza komórkowego w ludzkim organizmie. Jego największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych i jest niezbędnym składnikiem do utrzymywania stałych warunków wewnątrz organizmu.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Dzień dobry, różne źródła mają różne wytyczne - w Polsce nie ma jednolitych wytycznych dotyczących szczepień. Jedne mówią, że należy odczekać 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii trwającej nie dłużej niż 7-9 dni z powodu zakażenia o lekkim przebiegu (zapalenie gardła, ucha). ACIP (amerykański Komitet Doradczego ds. Szczepień Ochronnych) natomiast nie traktuje okresu rekonwalescencji (po zakończonej antybiotykoterapii) jako przeciwwskazania do szczepienia. Oznacza to, że jeśli po ukończonej kuracji nie będzie Pani miała już żadnych cech infekcji, może wykonać szczepienia.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy