Antybiotyk o przedłużonym działaniu: Jak wpływa na tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mam 19 lat i od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj wzięłam 13 tabletkę z opakowania i odbyłam stosunek. Dzisiaj po południu dostałam od lekarza antybiotyk (3 tabletki o przedłużonym działaniu). Czy wczorajszy stosunek mam traktować jako niezabezpieczony?
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres stosowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje interakcja z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.
Jeśli w trakcie zażywania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni należy natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.

/pytania/antybiotyki-a-tabletki

Zachęcamy do zadawania kolejnych innych pytań.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl