Antybiotyki a antykoncepcja doustna

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od roku. Jestem po zmianie tabletek. Zachorowałam i został mi przepisany antybiotyk. W przedostatnim dniu przyjmowania tabletek zażyłam pierwszą dawkę antybiotyku. Odstawiłam go już po 3 dniach kuracji (2 razy dziennie jedna tabletka). Dziś mijają 2 dni od kiedy nie przyjmuję antybiotyku. Podczas stosunku stosowałam zabezpieczenie (tj prezerwatywy). Niestety podczas stosunku prezerwatywa pękła lecz nie zsunęła się i wytrysk pozostał w zbiorniczku. Obawiam się jednak że sperma mogła przedostać do mojego organizmu. Jakie istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Słusznie postąpiła Pani stosując dodatkowe metody zabezpieczenia. Jeżeli uważa Pani, że zawartość prezerwatywy nie dostała się do Pani dróg rodnych ryzyko ciąży jest zerowe. Niestety nie potrafię ocenić, czy faktycznie nie doszło do kontaktu ze spermą. W celu zmniejszenia ryzyka potencjalnej ciąży wskazane jest rozpoczęcie nowego blistra nie później niż w 8 dniu przerwy.
Pozdrawiam.