Antybiotykoterapia podczas anginy a ryzyko powikłań

Po antybiotyku duomoxan 20 szt, ktory skonczylem brac 10 dni temu bylo ok. od 5 dni znow boli mnie gardlo. Antybiotyk dostalem w zwiazku z podejrzeniem anginy bez goraczki, troche zapobiegawczo (3 lata temu mialem powiklanie po anginie- zapalenie miesnia sercowego i osierdzia, wyladowalem w szpitalu). Teraz tez nie mam goraczki ale gardlo boli, nie bardzo wiem co robic poniewaz boje sie powiklan, a u lekarza wolnych miejsc brak. Nie moge tez wciaz brac l4. Jakie jest ryzyko ponownych powiklan?

Witam,

Nalezy pamietac ze ponad 90% infekcji gornych drog oddechowych (w tym gardla) to infekcje wirusowe, w leczeniu ktorych antybiotyki nie maja zadanego zastosowania. Tylko niewielki procent z nich w przypadku dluzszego trwania wikla sie nadkazeniem bakteryjnym i wtedy niezbedny jest antybiotyk.
W przypadku infekcji wirusowych stosuje sie leczenie objawowe - leki p/zapalne, np. ibuprofen, leki p/histaminowe, preparaty pseudoefedryny - wszytsko celem ograniczenia stanu zapalnego wywolanego przez infekcje i zmniejszenie towarzyszacej jej wydzieliny. Warto takze stosowan leki miejscowo odkazajace gardlo (zawierajace np. cetylpirydyne), ulge przynosza preparaty zlozone zawierajace jednoczesnie srodki miejscowo znieczulajace sluzowke (benzokaina lub lidokaina). Wiekszosc tych preparatow jest dostepna w aptekach bez recepty.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga