Antybiotykoterapia w czasie ciąży

Witam Mam pytanie : Jestem w 6 tygodniu ciąży - 4 od zapłodnienia , tydzień temu zrobiłam badanie na mycoplazmę pleumoliae i wyszedł taki wynik : IGm / IGg 1- dodatni 1240 przy mianie 1: 40 wynik dodatni, chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie potrafi mi powiedzieć co mam robić . Dostałam antybiotyk od pediatry - Rovmycynę , ginekolog i pulmonolog mówili żebym nie brała i że mam powtórzyć badanie w grupie IGa ' IGm ; IGg.Proszę powiedzieć co będzie lepsze ant. czy czekać , jaki wpływ na płód

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Rovamycine jest lekiem kat. B, czyli nie potwierdzono jego szkodliwego działania na płód. Jednak żaden lek w ciąży nie powinien być przyjmowany bez wskazań. Jeżeli ginekolog i pulmonolog zalecili Pani wykonanie badań kontrolnych, to najbezpieczniej będzie je wykonać.
Leczenie zależy też od objawów. Jeżeli powtórzone badania potwierdzą zakażenie, to bezpieczniej będzie wyleczyć infekcję, niż ryzykować jej zaostrzenie w czasie ciąży, co również nie pozostanie bez wpływu na płód, a może mieć poważniejsze konsekwencje, niż stosowanie Rovamycine.