Antykoncepcja a antybiotyki - czy stosować inne zabezpieczenia?

Jestem w trakcie drugiego cyklu stosowania krążka antykoncepcyjnego nuvaring. Ze względu na zapalenie gardła laryngolog przepisał mi antybiotyk Clindamycin- MIP 600 mg. Niestety zapomniałam zapytać lekarza czy przepisany lek ma wpływ na skuteczność krążka. Stąd moje pytanie do Was, czy powinnam zastosować dodatkową formę antykoncepcji podczas stosunku? A jeśli tak, to czy tylko na okres zażywania antybiotyku czy również jakiś czas po?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Klindamycyna obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej, dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji  przez cały okres antybiotykoterapii.
Ze względu na krótki okres półtrwania antybiotyki nie ma wskazań do dodatkowego zabezpieczania po zakończeniu antybiotykoterapii.

Pozdrawiam.