Antykoncepcja a antybiotykoterapia

Witam, Od 5 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne  N***. Tabletki biorę zawsze regularnie o 21.00 jednak w grudniu brałam również antybiotyk K***. Wiem, że on wchodzi w interakcje, ale wyczytałam to już po czasie kiedy odbyłam stosunek z moim partnerem, był on bez dodatkowego zabezpieczenie ale bez wytrysku. W czasie 7 dniowej przerwy miałam normalnie krwawienie było to po 12 dniach od momentu stosunku. W 12 dniu robiłam również test ciążowy był negatywny. Obecnie strasznie źle się czuje ciągle jest mi niedobrze i boli mnie brzuch. Chciałam się zapytać czy jest możliwe, że jestem w ciąży mimo iż krwawienie się pojawiło.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Krwawienie występujące w trakcie 7dniowej przerwy wywoływane jest sztucznie, poprzez obniżenie stężenia hormonów we krwi. Stąd też miesiączkę w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej często nazywa się krwawieniem z odstawienia. Istnieje zatem prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia po ewentualnym zapłodnieniu.
Słusznie Pani postąpiła wykonując test ciążowy, jednak jego wynik jest niepewny. Wynik testu uznaje się za wiarygodny, jeśli wykonany był co najmniej 14 dni od daty ryzykownego stosunku.
Przyczyn Pani dolegliwości może być wiele, jednakże na prawdopodobieństwo ciąży, w pierwszej kolejności proponowałabym powtórzyć test.
Pozdrawiam.