Antykoncepcja a krwawienie - jaka może być przyczyna?

Witam! Mam pewne pytanie. Mam 20 lat i od niedawna (ok. 3 tygodni) zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną. Jest to moje pierwsze opakowanie. Od niedawna zaczęłam krwawić, tzn. jest to bardziej brązowawa wydzielina podobna do okresu i do tego lekko pobolewa mnie dolna część brzucha jak przy okresie. Nie jest tego dużo. Czy to jest związane ze skutkiem ubocznym tabletek, czy raczej przez to, że niedawno współżyłam z partnerem (był to mój pierwszy raz). Dodam, że współżycie rozpoczęłam po ok. 2 tygodniach od przyjmowania tabletek, a krwawić w taki sposób zaczęłam tydzień po stosunku. Krwawienie z odstawienia przypada mi za 2 dni. Tabletki biorę regularnie od pierwszego dnia miesiączki. W tym czasie nie przyjmowałam żadnych antybiotyków, które mogłyby osłabić działanie tabletek. Nie miałam wymiotów ani biegunki. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy działanie tabletek hormonalnych zaczyna się od pierwszej tabletki wziętej podczas okresu i czy później, czyli po ok. półtora tygodnia przyjmowania tabletek regularnie, można współżyć już bez dodatkowych zabezpieczeń?
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Trudno jest jednoznacznie ustalić co jest przyczyną występującego plamienia. Plamienie może być zarówno jednym z objawów niepożądanych, jak i rozpoczynającą się miesiączką. Nierzadko zdarza się, że krwawienie rozpoczyna się podczas przyjmowania ostatnich tabletek z blistra.

Proszę również pamiętać, że przez pierwszych 3 miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej plamienia nie budzą żadnego niepokoju i są częstym objawem przystosowywania się organizmu do funkcjonowania z dodatkową porcją hormonów.

Opisywanego krwawienia nie wiązałabym z odbytym stosunkiem. Plamienia kontaktowe występują nie później niż po 24 godzinach od zbliżenia.

Przyjęcie pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki zapewnia natychmiastowe pełne zabezpieczenie. Jeśli nie doszło do zadziałania czynników mogących osłabić skuteczność preparatu, to można współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia.

Pozdrawiam