Antykoncepcja hormonalna po tabletce alarmowej

Witam, piszę do Państwa z następującym zapytaniem: Jakiś czas temu (w maju bieżącego roku) zaprzestałam zażywania tabletek antykoncepcyjnych N***. Brałam je regularnie przez 2 lata i nigdy mnie nie zawiodły. Niestety w czasie, kiedy ich nie łykałam, z powodu wybrania się na operację, mój partner za późno zareagował i z obawy o ciążę zażyłam tabletkę E***. Tuż po tym, na drugi dzień pojawiło się u mnie krwawienie, takie o zwykłym nasileniu. Wieczorem rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych N***. Aktualnie wzięłam już 13 pigułek z blistra. Przez pierwsze 11 dni nie kochałam się ze swoim partnerem, ale dwa dni temu doszło między Nami do zbliżenia i skończył we mnie. W związku z tym mam pytanie: Czy ochrona antykoncepcyjna została zachowana i tabletki działają już należycie? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Po przyjęciu tabletki alarmowej trudno jest ustalić rodzaj krwawienia, a tym samym możliwość rozpoczęcia nowego opakowania tabletek. W podobnych sytuacjach możliwe jest rozpoczęcie nowego opakowania na drugi dzień, ale należy zdawać sobie sprawę z niepełnej skuteczności w pierwszym tygodniu przyjmowania tabletek. Z tego powodu zalecane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez pierwszych 7 dni blistra. Po tym czasie można zrezygnować z dodatkowej antykoncepcji.

W Pani przypadku, jeżeli do zbliżenia doszło w 11 dniu blistra, nie ma podstaw do obaw. Stosunek był w pełni zabezpieczony.

Pozdrawiam