Antykoncepcja + inny lek

Witam, od 5 dni stosuję tabletki antykoncepcyjne, zaczęłam w 1 dniu okresu, o żadnej nie zapomniałam:) Dziś rano, przez przypadek (jakkolwiek mało prawdopodobne się to wydaje) wzięłam jedną tabletkę antybiotyku, który kiedyś brałam na gardło. Wiem, że antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Czy taka jedna przypadkowa tabletka ma jakikolwiek wpływ na skuteczność antykoncepcji? Być może niepotrzebnie się niepokoję, ale to moje pierwsze tabletki, a stąd to przewrażliwienie, czy aby na pewno działają tak, jak mają:) Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niektóre antybiotyki mogą obniżać skuteczność antykoncepcji, dlatego w Pani przypadku warto stosować dodatkową formę antykoncepcji (np. prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni po zażyciu tej jednej tabletki antybiotyku. Być może jest to dmuchanie na zimne, ale zdarzenie miało miejsce w pierwszym tygodniu cyklu, w którym pomyłka związana jest ze sporym ryzykiem ciąży.

Pozdrawiam!