Antykoncepcja - jakie badania wykonać?

Od ok. 6 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Y***. Jestem zadowolona, lecz chciałam poprosić o pomoc, jakie badania przydało by się wykonać? Tak, bym wiedziała:) Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli przed rozpoczęciem terapii nie były wykonane żadne badania, należy wykonać podstawowe oznaczenia układu krzepnięcia krwi. Tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać krzepliwość krwi, więc jeżeli dana osoba ma wyjściowo wysokie wykładniki krzepnięcie lub inne czynniki ryzyka zakrzepicy warto rozważyc inną metodę antykoncepcji.
Ponieważ antykoncepcję hormonalną stosuje Pani doustnie, warto co jakiś czas kontrolować enzymy wątrobowe (AspT, AlT). Przy plastrach lub krążku dopochwowym nie jest to konieczne.