Antykoncepcja po stosunku: jaka jest jej skuteczność?

Witam. Dwa dni temu uprawiałam sex z partnerem i doszło do wytrysku wewnątrz, a żeby było jeszcze ciekawiej, to partner nie wyciągnął penisa zaraz po, tylko trzymał sobie jeszcze tak przez parę minut. Prawdopodobnie miałam wtedy dni płodne, więc bardzo się przestraszyłam i bez głębszego namysłu zażyłam 2 tabletki antykoncepcyjne, które odstawiłam jakieś dwa miesiące przed tym wydarzeniem. Czy mogę liczyć na to, że zadziałają i nie zajdę w ciążę, czy raczej nikłe szanse?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Istnieje metoda antykoncepcji awaryjnej określana jako metoda YUZPE. Polega ona na przyjęciu w ciągu 72 godzin od stosunku 2 lub 4 tabletek dwuskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego (w zależności od zawartości hormonów) i powtórzeniu tej procedury po 12 godzinach. Jest to skuteczne przy zastosowaniu odpowiednich preparatów (metoda szeroko opisywana w wielu źródłach internetowych) oraz wówczas gdy zostają spełnione ramy czasowe.

W opisanej sytuacji niestety nie można liczyć na skuteczną antykoncepcję po stosunku i prawdopodobieństwo ciąży jest realne. Proponuję wykonać test ciążowy min. po 14 dniach od stosunku lub w czasie spodziewanego okresu (jeśli dojdzie do opóźnienia lub zatrzymania).

Redakcja abcZdrowie.pl