Aorta ze zwapnieniami w łuku, miąższ płucny bez zagęszczeń

Witam! Moja mama ma 58 lat, nieleczony cholesterol od bardzo dawna ok.min. 10lat wysokie ciśnienie, jednak w ostatnich dwóch latach, wyjątkowo, bardzo wysokie w granicach nawet w najgorszym momencie 192 na 110 , a tak to cały czas ponad 140, 170, 180 często! ostatnio ztwierdzono u mamy bradykardię zatokową, a badanie rtg klatki piersiowej wykazało; Serce lewokomorowe Aorta ze zwapnieniami w łuku Miąższ płucny bez zagęszczeń Krążenie małe wydolne. Co to może znaczyć?

Witam serdecznie, intensywna farmakoterapia i zmiany stylu życia - obowiązkowo pod kontrolą kardiologa, do rozważenia również wizyta u naczyniowca - ocena obecności miażdżycy w innych łożyskach naczyniowych:
- kończyny dolne - wywiad w kierunki chromania przestankowego, badanie tętna, ewentualnie USG dopplerowskie tętnic kończyn dolnych
- szyja - wywiad w kierunku omdleń, zawrotów głowy, zasłabnięć, badanie USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych.
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec angiolog