Apatia po ciężkiej chorobie - ile może trwać?

Jestem chłopakiem, mam 19 lat. Mój problem jest dosyć skomplikowany i wielowarstwowy. 3 lata temu spotkało mnie w życiu osobistym bardzo wiele złych rzeczy, w efekcie czego popadłem w silne stany depresyjne. Po pewnym czasie zacząłem chorować na tajemniczą i niewyjaśnioną chorobę, której objawy wyglądały następująco: ciągle byłem osłabiony i bez życia, regularnie co dwa dni dostawałem przez 2 dni bardzo wysokiej gorączki (ponad 38,5). Byłem w bardzo wielu szpitalach, ale nigdzie nikt niczego konkretnego nie zdiagnozował. Przy czym należy wykluczyć przyczynę czysto psychologiczną, bo wyniki badania krwi były bardzo, bardzo złe. Choroba ciągnęła się przez prawie 2 lata, w sumie nie tak dawno wyzdrowiałem. Gorączki ustąpiły, ale czuję, że mój stan psychiczny w ogóle nie uległ poprawie. Od 3 lat tkwię w ekstremalnej apatii, nie jestem w stanie odczuwać niczego, ani pozytywnego, ani negatywnego. Nie umiem się niczym przejąć. Przy czym, co ciekawe, nie należę do osób wyobcowanych albo wyjątkowo skrytych, co więcej jestem uważany za osobę z dużym poczuciem humoru. Mam bardzo wielu znajomych, jestem muzykiem, który odnosi znaczące sukcesy, nie ma dnia, w którym bym się czymś nie zajmował. Jednak czuję, jakby całe moje życie rozgrywało się poza mną. Nie wiem, co z tym zrobić. Wielu lekarzy zgodnie mówiło, że mam nerwicę, ale żadnemu nie chciało się nic konkretnego z tym zrobić. Czuję, że nikt nie traktuje mojego problemu poważnie, nie wiem, gdzie mam się udać. Życie, w którym dzieje się tak wiele ciekawych rzeczy, których nie da się poczuć, jest koszmarem. Proszę o poradę!

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

nie bardzo rozumiem, co Pan ma na myśli, mówiąc o "bardzo złych" wynikach badań. Trudno jest mi spekulować na ten temat. W pierwszej kolejności, jeśli chodzi o przyczyny somatyczne takiego stanu rzeczy, starałbym się wykluczyć zakażenia. Jak rozumiem w trakcie przeprowadzenia diagnostyki wykluczono obecność przewlekłych chorób somatycznych.

Stany podgorączkowe i gorączkowe mogą występować w przebiegu uzależnień od różnych substancji psychostymulujących lub być wyrazem osłabienia organizmu o różnorodnej etiologii (w tym zaburzeń endokrynologicznych). Te opisane przez Pana z pewnością budzą mój niepokój.

Jeśli nie jest pan przekonany co do rozpoznania, to być może pewnym wyjściem z sytuacji byłoby skierowanie Pana do oddziału leczenia chorób psychosomatycznych celem ponownej weryfikacji procesu diagnostycznego. Być może wskazana byłaby konsultacja neurologiczna. Nie mogę jednak niczego doradzić bez osobistego badania.

Jeśli potwierdzi się hipoteza dotycząca emocjonalnego podłoża problemów, należy rozważyć dalszą formę leczenia - farmako- lub psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie