Aplikowanie pierwszego czopka Diclofenac w dniu owulacji

Dzień dobry. Staram sie i ciążę. Dostałam od ginekologa czopki Diclofenac. Pierwszy czopek wzięłam 16 dnia cyklu czyli u mnie wypada dzień owulacji. Mam brac je 6 dni. Lek nalezy do grupy NLPZ i moze blokowac pęknięcie pecherzyka. Czy wziety tego dnia cyklu moze również zablokować owulacje? Czy moze miec zły wplyw na progesteron po owulacji?

Aleksander Ropielewski

Nie wiem jaka była intencja stosowania diclofenacu. Zwykle stosuje się go w złagodzeniu dolegliwości bólowych poprzedzających miesiaczkę, lub w przypadku bolesnej owulacji. Nie powinien on zablokować owulacji, ponieważ nie jest ona zależna od prostaglandyn, na które działa diklofenak.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, istnieje ryzyko niekorzystnego wpływu tego leku na płodność. Proszę skonsultować się z ginekologiem, który po osobistym badaniu i zebraniu wywiadu oceni wskazania do zastosowania innego leku lub konieczności przełożenia starań o ciążę. Nie podała Pani powodu stosowania czopków, trudno napisać coś więcej.