Aqua aerobic w ciąży

Witam Jestem w 9 tygodniu ciąży. Chcialam zapytac czy w czasie aqua aerobiku nalezy unikać ćwiczeń gdzie rece musza byc uniesione przez dluzsza chwilę w górze. Przed ciążą chodziłam juz na aqua i bylo to dosc wyczerpujące a wiem, ze rąk nie piwinno sie trzymac tak. Czy w wodzie mięśnie brzucha sa pewnie mniej narażone na niebezpieczenstwo. Przez pierwsze trzy miesiące postanowilam przerwać zajęcia ale za 3 tygodnie chciałabym wrócić do aktywności. Bardzo dziekuje za odpowiedź. Ania. P

Lek. Marta Gryszkiewicz

Po pierwsze aktywność na zajęciach dla kobiet w ciąży powinna Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Przy braku przeciwwskazań do wysiłku fizycznego teoretycznie może Pani wykonywać wszystkie ćwiczenia - poza tymi które mobilizują mięśnie proste brzucha. Jednak oczywiście należy bacznie obserwować swój organizm i dozować mu wysiłek (nie należy ćwiczyć do przysłowiowej ostatniej kropli potu). W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących sygnałów - ból brzucha, napięcie się macicy, zawroty głowy, itd. dane ćwiczenie należy natychmiast przerwać.