Arteriografia a ryzyko pęknięcia tętniaka

w opisie -leczenie oparte jest także na zaopatrzeniu wewnątrznaczyniowym jednak w moim przypadku zostało to odrzucone przez szczegółowe badanie arteriografia opis tętniaków >2cm w mim przypadku jest podany wymiar 13x16mm czy to ma jakieś inne znaczenie? czy stres, aktywności oraz nerwowy tryb życia ma także wpływ na tętniak? jak długo można opierać się na kontrolnych wizytach w poradni i liczyć że nie rośnie? jak dalej żyć- w ciągłym strachu może nie pęknie a jak pęknie to zdążą pomóc? co lepsze

- Niestety nie wiem o jakie tętniaki Pani chodzi, na jakich tętnicach, w jakim zakresie, od kiedy, czy dają objawy. Brak szczegółowego opisu arteriografii.
czy stres, aktywności oraz nerwowy tryb życia ma także wpływ na tętniak?
- Tak. Oczywiście. Takie sytuacje powodują zwiększone ciśnienie krwi co ma niekorzystny wpływ na ścianę tętniaka.
jak długo można opierać się na kontrolnych wizytach w poradni i liczyć że nie rośnie?
- O tym decydują lekarze prowadzący. Czasami dzieje się tak całe życie, a pacjent może umrzeć z całkiem innych powodów.
jak dalej żyć- w ciągłym strachu może nie pęknie a jak pęknie to zdążą pomóc? co lepsze?
- Musi Pani zaufać lekarzom prowadzącym. Skoro oni są przekonani, że wystarczająca jest tylko obserwacja to prawdopodobieństwo pęknięcia jest znikome. Czasami ryzyko samej operacji znacznie przekracza wynikające z niej korzyści.