Artroza stawu skokowego i ból

Witam serdecznie, mam ogromną prośbę mam artrozę stawu skokowego nie mogę chodzić ból okropny lekarze są bezradni chcą usztywnić mi staw mam 53 lata jak żyć z takim bólem Jolanta Sz. błagam proszę mi pomóc .

Szanowna Pani, brak w Pani liście precyzyjnego okreslenia, który ze stawów bądź które ze stawów uległy zmianom zwyrodnieniowym. Najczęściej problem ten dotyczy stawu skokowego górnego. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych leczeniem z wyboru jest endoproteza stawu skokowego ( przy spełnieniu określonych kryteriów) bądź usztywnienie stawu. Leczenie zachowawcze w tych przypadkach jest mało skuteczne i poza doustnym leczeniem przeciw bólowym mozna podjąc próbę podania dostawowego leków sterydowych ("blokada"). Zadecyduje o tym prowadzący Pani leczenie ortopeda. Jednak jeśli zmiany w stawie są zaawansowane w obrazie RTG, a ból nie pozwala Pani egzystować na codzień to proponowałbym leczenie operacyjne (endoproteza lub usztywnienie). Pozdrawiam

Dzień dobry

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego leczeniem z wyboru jest usztywnienie stawu bądź endoprotezoplastyka. Jeżeli chodzi o usztywnienie stawu proszę się go tak nie bać. Znaczna część ruchów stopy wynika z ruchów w pozostałych stawów nie jest więc tak że po usztywnieniu stawu skokowego stopa będzie całkowicie sztywna. Często pacjenci z usztywnionym stawem skokowym chodzą bez jakiegokolwiek utykania.
Jeżeli chodzi o endoprotezoplastykę stawu skokowego to problem polega na tym że nie ma w Polsce ośrodka który można by polecić z czystym sumienieniem. Aby sprawnie wykonywać taką operację należy ich robić przynajmniej kilkanaście rocznie, nie ma w Polsce takiej placówki.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego