Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

Szanowny Panie!

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest lekiem, który powinien otrzymać każdy pacjent po przebyciu zawału serca, chyba, że istnieją przeciwwskazania.

Lek ten poza działaniem przeciwzapalnym, działa również przeciwpłytkowo, tzn. zmniejsza krzepliwość krwi. Ma to duże znaczenie w zapobieganiu ponownemu zawałowi. W większości przypadków dochodzi do niego w wyniku zatoru tętnicy wieńcowej na skutek oderwania fragmentu skrzepu krwi, powstałego na blaszce miażdżycowej. Rzadziej dochodzi do powolnego wykrzepiania na takiej blaszce, aż do całkowitego zamknięcia światła tętnicy.

Aspiryna, obniżając krzepliwość krwi, zmniejsza ryzyko powyższych procesów. Ponadto działanie przeciwpłytkowe wykazuje w znacznie mniejszych dawkach niż przeciwzapalne, co wiąże się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia śluzówki żołądka, dzięki czemu może być długo przyjmowana.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty