Astma a alergia

Mam pytanie. Mam alergie na roztocza, kiedyś była słabsza od jakiegoś czasu zauważyłam że się nasila, jednak mój lekarz powiedział że nie ma sensu żeby była leczona, bo nie jest tak źle żebym się truła lekami. Od jakiegoś czasu zauważyłam że podczas zwiększonego kontaktu z alergenem mam problemy z oddychaniem , mój oddech robi się o wiele płytszy, muszę się skupić na oddychaniu i muszę przyznać że ogólnie oddycha mi się ciężej. Czy to może być astma? Co mam zrobić? Karolina 23 lat.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

To może być astma. Najprawdopodobniej atopowa, czyli upraszczając nieco, alergiczna.

Możliwe jest, że napady astmy wywołane są przez alergeny, jakimi w Pani przypadku są roztocza.

Jednak, jeśli te reakcje pojawiły się ostatnio, nie można wykluczyć przyczyny psychogennej. Może zbyt mocno przejęła sie Pani, tym, co powiedział lekarz, i podświadomie, zaczęła zbyt mocno wsłuchiwać się w siebie, czy aby napewno jest Pani taka zdrowa?

Przyczynę psychogenną można uznać dopiero po wykluczeniu przyczyn organicznych.

Sugerowałabym diagnostyke w kierunku astmy- spirometrię, ewentualnie próby prowokacyjne.Powinny pomóc potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę.

Pozdrawiam serdecznie