Astma a gra na instrumentach dętych

Witam :) mam 15 lat i gram na flecie poprzecznym od 3 lat. Niedawno się dowiedziałam, że mam astmę. Czy moja kariera flecistki nie zaszkodzi zdrowiu? Proszę o odpowiedź.

15 LAT ponad rok temu

Witam!

Kariera flecistki wiąże się z długotrwałym, regularnym wysiłkiem oddechowym, który może niekorzystnie wpływać na czynność płuc u osoby obciążonej chorobą, jaką jest astma. Według niektórych źródeł muzycy grający na instrumentach dętych po wielu latach intensywnej pracy oddechowej częściej niż inni ludzie chorują na rozedmę płuc.

Wszystko zależy od tego, jak traktujesz grę na flecie - czy jest to wyłącznie hobby, czy rzeczywiście myślisz o związaniu z nią swojego przyszłego życia zawodowego. Z tej drugiej ewentualności powinnaś raczej zrezygnować. Ważna jest także czynność Twoich płuc oraz kontrola astmy. Powinnaś porozmawiać na ten temat z pulmonologiem, który znając powyższe okoliczności, wyjaśni ci korzyści i zagrożenia płynące z gry na instrumentach dętych i pomoże podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.