Astma oskrzelowa i wzrost wagi ciała po stosowaniu leków sterydowych

Witam.Choruję na astmę oskrzelową,lekarz pulmonolog zapisuje mi leki w skład których wchodzą kortykosterydy lub jego pochodne np.w tej chwili zażywam wziewy-Symbicort Turbuhaler 320/9 + do tego biorę jeszcze Singulair 10.Jestem na sterydach od około 5 lat.W tym czasie moja waga z 65 kg. wzrosła do 92 kg.Przestrzegam diety,prowadzę aktywny tryb życia i wydaje mi się,że to przez te leki.Czy te sterydy wpływają na wagę?Poza tym czy wpływają na płodność u kobiet?Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Sterydy przyjmowane ogólnoustrojowo tj w tabletkach mają wiele działan niepozadanych, natomiast te do inhalacji stosowane miejscowo są bezpieczniejsze i pozbawione wielu dzialń niepożadanych. Nie można oczywiście wykluczyc wpływu leków na wzrost masy ciała jednak myślę że przyczyna jest inna. Proszę skontaktowac się z lekarzem i przedyskutowac tę sprawę , byc może zmnieni terapię i wtedy Pani zobaczy czy wpywały na masę ciała