Astma – problem z diagnozą

Mam 35 lat. Lekarz pierwszego kontaktu (alergolog) podejrzewał u mnie astmę. Przy infekcjach miewam duszności (lekarz słyszy wyraźne świsty w oskrzelach). Otrzymałem skierowanie do specjalisty; jednak po dokonaniu szczegółowych badań w przychodni specjalistycznej (m.in. szczegółowe testy alergiczne, tzw. body i jeszcze jedno badanie, którego nazwy nie pamiętam), wszystkie badania nie potwierdziły astmy, uczuleń nie mam. Mimo tego przy infekcjach mam problem z oddechem, mam wrażenie, że z zapalenia gardła od razu przechodzi choroba na oskrzela. Kiedyś jeden z lekarzy powiedział, że może to być astma brikolażowa (nie wiem, czy istnieje taki termin i czy dobrze go zapamiętałem), chodziło mu o to, że niby wszystko jest w porządku, ale są momenty nadreaktywności oskrzeli. Czy faktycznie tak trudno czasami zdiagnozować tę chorobę?

Witam,

Podstawowym badaniem w diagnostyce astmy jest badanie czynnościowe dolnych dróg oddechowych-spirometria. Najlepiej, gdy poza badaniem podstawowym wykona się również próbę rozkurczową-oceniającą reakcję oskrzeli po podaniu leku bronchodilatacyjnego.
Należy również pamiętać , że astma oskrzelowa nie musi mieć związku z alergią. Skurcz oskrzeli nie musi być wywoływany alergenem, a np. wysiłkiem, zimnym powietrzem etc.

Nie stwierdzenie u Pana alergii nie wyklucza istnienia astmy. Jeśli nie wykonywano spirometrii, warto to zrobić.
Pozdrawiam