Astma u 9-miesięcznego dziecka

Normal 0 21 Witam serdecznie. Zwracam się z zapytaniem. Mam synka 9-miesięcznego. Kaszle już od ponad 3 mies. Byłam z nim u lekarza, tu w Szkocji, gdzie przebywamy, miał antybiotyk, ale nie pomógł. Wróciłam znowu do lekarza i powiedział, że pewnie ma astmę, bo wszystkie dzieci tutaj mają astmę. Przepisał inhalator. Nie jestem pewna tej diagnozy, może ma jakąś bakterię albo coś innego. Chciałam się dowiedzieć, czy można takiemu szkrabowi przeprowadzić jakieś badania, aby wykluczyć inne choroby. A w ostateczności kupić ten ihalator i podawać dziecku. Już nie wiem, co mam robić. Jesteśmy z mężem alergikami, ja mam alergię na roztocza, a mąż ma alergię na pyłki. Czy ten kaszel u dziecka może mieć podłoże alergiczne. Czy konieczny jest ten inhalator? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry Państwu!

Niestety, bardzo trudno odróżnić astmę od infekcji u dzieci poniżej 5 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że dziecko nie jest wstanie wykonać prawidłowej spirometrii. Tak więc, niestety, różnicowanie między infekcją a astmą polega na badzo dokładnym zebraniu wywiadu i badaniu - czego nie mam możliwości zrobić, tak więc nie udzielę jednoznacznej odpowiedzi.

I tak za astmą przemawia:
- przewlekłość objawów (ponad 3 miesiące),
- pojawianie się objawów w czasie wysiłku, jedzenia, zabawy, po mówieniu, płakaniu,
- wyraźna zależność od otoczenia, np. w domu kaszle, a na dworzu nie, lub na odwrót,
- występowanie nawrotowe,
- wybudzanie ze snu.

Za infekcją skolei przemawiają:
- kaszel z odksztuszaniem,
- kaszel pojawiający się w napadach bez wyraźnej przyczyny, takiej jak śmiech, płacz,
- wykładniki stanu zapalnego w badaniach labolatoryjnych,
- inne objawy infekcji (katar, zapalenie ucha).

Infekcje, które najłatwiej pomylić z kaszlowym wariantem astmy to infekcje atypowe, leczy się je innymi antybiotykami, więc możliwe, że ten przepisany wcześniej po prostu nie zadziałał.

Jeśli chodzi o leczenie, to również w przypadku infekcji stosuje się inhalacje z glikokortykosteroidów lub leków rozszerzających oskrzela, aby ułatwić zwalczenie objawów. Dlatego proszę zastosować się do zaleceń lekarza.

Astma może mieć podłoże alergiczne - tak więc fakt, że cierpią Państwo na alergię przemawia za astmą. Dziecko na pewno należy obserwować, czy objawy nie nasilają się pod wpływem pewnych alergenów.

Na pocieszenie dodam, że astma występująca u dzieci poniżej 5 roku życia często zanika wraz z wiekiem, także bardzo prawodpodobne, że jeśli dziecko cierpi na astmę, to niejako z niej "wyrośnie" za kilka lat.