Astma wysiłkowa a zwiększenie kondycji - co mogę trenować?

Witam, moje pytanie wygląda tak iż wiem, że od urodzenia posiadam astmę wysiłkową jednak w bardzo małym stopniu i objawia się ona bardzo rzadko jednak z tego powodu od zawsze unikam ćwiczeń, jako dziecko nie wychodziłem z domu bez specjalistycznych inhalatorów (wziewów?), które jednak musiałem brać tylko w rzadkich sytuacjach. Aktualnie nie zażywam żadnych leków, ponieważ ich nie potrzebuję w codziennym życiu jednak przeszkadza mi moja słaba kondycja. Chciałbym coś z tym zrobić jednak po dużej ilości ćwiczeń wysiłkowych pojawiają się tzw. „mroczki” przed oczami", ale dopiero po np. 30-40 pompkach i przebiegnięciu kilometra truchcikiem (ostatnio spieszyłem się do pracy). Poza tym nie jestem pewien czy takie ćwiczenia są zalecane dla mnie. Dlatego z pytaniami zwracam się na tym o to forum, a wyglądają one tak: Czy mogę ćwiczyć? Jeśli tak to ile w jaki najbardziej zalecany sposób mogę zwiększyć swoja kondycje. Czy dobrym pomysłem jest tzw. rower domowy?
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przekonanie, że w przebiegu astmy nie powinno się uprawiać sportów jest błędne. Racjonalnie dobrany i systematyczny wysiłek fizyczny poprawia nie tylko wydolność organizmu, ale także stan ogólny, jednak ważne jest aby uprawiać odpowiedni rodzaj sportu w odpowiednich warunkach.
Astmatycy powinni unikać zimnego, suchego powietrza, narażenia na pleśnie czy pyłki. Każde ćwiczenia powinny być poprzedzone 10-15 minutową rozgrzewką. Najbardziej zalecane są sporty, w których krótki umiarkowany wysiłek jest przerywany chwilą odpoczynku, najgorszym wyborem są dyscypliny, które wymagają długotrwałego stałego wysiłku.  Najlepiej tolerowane są: pływanie, spacery, jazda na rowerze, wioślarstwo czy gry zespołowe. Nie zalecane jest bieganie.
Pozdrawiam.