Astma wysiłkowa: przewlekła infekcja czy coś innego?

Witam serdecznie.
Chciałabym prosić o poradę w związku z powracającym problemem z oddychaniem podczas intensywnego wysiłku i nasilonym kaszlem zaraz po nim. Na wstępie zaznaczę, że byłam ze swoimi objawami u lekarza specjalisty (pulmunologa) w zeszłym roku, ale podstawowe badania nic nie wykazały. Mam 23 lata ('86), 159 cm wzrostu, ok 48-52 kg wagi (zależnie od okresu treningowego i pory roku), płeć: k, trenuję piłkę nożną, niepaląca.

Pierwsze objawy (kwiecień-sierpień 2009): - Zwiększona męczliwość przy wysiłku, nawet w 5-10 minut po jego rozpoczęciu, mimo regularnych treningów - Po meczach lekka duszność; oddychało mi się ciężej choć bez uczucia blokady przez około 10-15 minut, ustępował samoczynnie, objawy te pojawiły się po 10-20 minutach od zakończenia meczu; - Wrażenie pełnych płuc podczas oddychania po intensywnym biegu (sprintach), jakbym nie mogła do końca nabrać powietrza; Sezon zimowy - przerwa w grze z powodu kontuzji, treningi o małej intensywności, raczej brak intensywnych objawów.

Objawy (obecnie - kwiecień 2010): - Problemy z oddychaniem (wrażenie pełnych płuc) po dłuższym intensywnym wysiłku, obserwowane przede wszystkim po serii sprintów lub intensywnego biegu, niezależnie od tego czy mają one miejsce na samym początku trwania wysiłku czy po dłuższym okresie jego trwania; wolna regeneracja (10-15 wydechów) - Kaszel - z niewielką ilością wydzieliny, nasilający się po treningach i meczach, niezbyt intensywny, ale uporczywy, trwa zwykle od 5 do 20 minut; nasila się po treningach na świeżym powietrzu; czasem pojawia się w trakcie treningu zwłaszcza podczas dłuższych przerw wypoczynkowych; - Czasem także: poranny, suchy duszący kaszel (trwa krótko - 1-5 minut z przerwami); kaszel nocny - nie budzi mnie; Ponadto: - Problem z oddychaniem nie występuje przy biegu jednostajnym i truchcie, nawet jeśli trwa on dość długo (z tego powodu podczas treningów nie mam tak silnych objawów jak podczas spotkań meczowych); - Nigdy nie miałam intensywnego ataku, który mógłby wskazywać na astmę; jedynie problemy z oddechem, które ustępowały samoczynnie po przerwaniu wysiłku albo radykalnym zmniejszeniu jego intensywności; - Nie zaobserwowałam u siebie świszczącego oddechu lub rzężenia.

Wizyta u lekarza (przełom kwiecień-maj 2009): Wywiad lekarski, badanie osłuchowe, płuca czyste, oddech w normie Zapisane leki na astmę i alergię wziewne; nie dawały widocznych rezultatów (odczuwalnych na tyle, żebym miała pewność, że to one pomogły), ale nie mam pewności czy dobrze ja zażywałam... Skierowanie na badania alergologiczne wziewne (test skórny) - nic nie wykazały (czerwiec 2009) Skierowanie na badania spirometryczne - też nic wyraźnego nie wykazały, poniżej wyniki: Badanie nr 1 (podczas choroby górnych dróg oddechowych) 15.07.2009: VCMAX - 79% FVC - 79% FEV1 - 89% FEV1/VCM - 116% FEV1/FVC - 117% PEF - 73% FEF25 - 76% FEF50 - 86% FEF75 - 122% FEF2575 - 90% Badanie nr 2 powtórzone po chorobie i obozie sportowym 19.08.2009: VCMAX - 97% FVC - 93% FEV1 -85% FEV1/VCM - 90% FEV1/FVC - 94% PEF - 85% FEF25 - 80% FEF50 - 66% FEF75 - 50% FEF2575 - 67% Inne badania: - Krew OB i mocz - grudzień 2009 - dobre wyniki - EKG - grudzień 2009 - w normie, lekko poza 'kratką' (powyższe badania widział i ocenił lekarz sportowy wystawiający zaświadczenie o dopuszczeniu zawodnika do rozgrywek) - Rentgen klatki piersiowej - grudzień 2009 - miąższ płucny bez zagęszczeń, sylwetka serca i duże naczynia w normie, przepona wolna - Oprócz tego od kilku treningów pomiary pulsometrem (średnie tętno na 1,5 h treningu około 160 uderzeń na minutę).

Wobec powyższych informacji proszę o poradę. Czy możliwe jest, iż moje objawy to zwykła kombinacja przewlekłej infekcji i braku kondycji? Co mogę zrobić aby się o tym przekonać? Czy jest jakieś badanie, które wykluczyłoby u mnie astmę wysiłkową? Czy te objawy w ogóle na nią wskazują, zwłaszcza, że są zmienne i niezbyt ostre? Z góry dziękuje za odp. omadaha

Witam,

Najważniejszym badaniem wykonywanym w diagnostyce astmy jest spirometria oraz jej modyfikacje, m.in. próba rozkurczowa oraz prowokacyjna.

W Pani przypadku wart by pokusić się o wykonanie raz jeszcze badania podstawowego-"zwykłej" spirometrii oraz próby prowokacyjnej. Polega ona na powtórnym wykonaniu spirometrii po prowokacji czynnikiem, jaki podejrzewamy o wywoływanie objawów. W Pani przypadku jest to wysiłek, więc badanie należy wykonać po wysiłku, do czego służą specjalne rowery stacjonarne czy też bieżnie. Po wykonaniu badania porównuje się wyniki spirometrii wykonanej przed i po prowokacji.

U Pani możemy mieć do czynienia  z astmą wysiłkową, która daje objawy tylko po wysiłku. Natomiast spirometria, czy badanie lekarskie wykonane bez związku z wysiłkiem mogą nie wykazywać żadnych zmian.

Oczywiście może się okazać, że i ta możliwość się nie potwierdzi, ale w sytuacji ciągłego poszukiwania przyczyny warto sprawdzić i tę.

Pozdrawiam