Astygmatyzm i gorsze widzenie na jedno oko

Witam, mam 19 lat. W wieku 16 lat stwierdzono u mnie astygmatyzm, kolejno w lewym oku -0,75 i prawym -1,0 . Po 2 latach bylem na badaniu i lekarz stwierdzil, iz nie ma zadnych zmian u mnie. Od tego czasu okularow praktycznie w ogóle nie uzywam. Ostatnio zauwazylem, ze gorzej widze na prawe oko (moze toylko subiektywne). Czy mozliwe jest aby wada się pogłebila, oraz czy noszenie okularow wplywa na powiekszenie lub pomniejszenie wady wzroku? Czy noszenie okularow powoduje rozleniwienie miesni oka?

Nie. prawidłowo dobrane okulary nie wpływają na wzrost wady, jak również nie rozleniwiają mięśnia rzęskowego, wręcz przeciwnie.Natomiast astygmatyzm zmienia w ciągu życia. po 21 roku życia może wzrosnąć,nawet znacznie. Pojawiają się też w wieku 21-30 stożki rogówki. Pozdrawiam