Astygmatyzm i wada wzroku u 18-latka

Witam od 18 lat mam wadę wzorku i astygmatyzm noszę minusy 1,5 już się z tym pogodziłem nie miałem innego wyjścia choć było to dla mnie trudne. Dręczą mnie pytania związane z wzrokiem. Zastanawia mnie co sprawiło, że dostałem wady. Jakie są najczęstsze przyczyny ? Nie mogę sobie dać spokój, ze względu na to, że przez mnie mam wadę, gdy miałem 15/16 lat byłem bardzo nerwowy miałem problemy z nerwobólami. Czy mój wzrok da się uratować ? Jakie mogły być przyczyny ? Błagam o pomoc, czuje niepokój.

Witam. Pan juz zadał pytanie wyżej,Nie widzę powodu do niepokoju. Mała wada, nawet jeżeli jest astygmatyzm. Może jeszcze się zmienić,po 21 roku życia. Przyczyn myopii nikt nie zna.Bedzie za to Nobel jak ktoś coś wymyśli. Pozdrawiam