Asymetria łopatek i płaskostopie

Podczas wizyty lekarz rodzinny zauważył u mnie asymetrię łopatek i zalecił wizytę u ortopedy w celu konsultacji. Dodam również, że mam płaskostopie od wielu lat, ale problem bagatelizowałam. Teraz wybieram się do ortopedy i czekam na wizytę. Chciałabym, aby fachowym okiem zbadał całą sylwetkę, postawę ciała. I mam pytanie: czy asymetria łopatek może w przyszłości być przyczyną skoliozy i czy płaskostopie ma wpływ na postawę ciał?Ostatni raz badanie postawy ciała miałam podczas bilansu 15 latka.

Dzień dobry,

Asymetria łopatek może świadczyć o istnieniu skoliozy, jednak aby ustalić czy faktycznie tak jest należy skontaktować się z ortopedą. Na podstawie badania lekarskiego (+w razie potrzeby innych badań dodatkowych) lekarz będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę.
Jeśli chodzi o płaskostopie to wyróżniamy poprzeczne i podłużne. Pierwsze z nich jest przyczyną powstania palucha koślawego oraz odcisków, natomiast płaskostopie podłużne zaburza całą biomechanikę ruchu kończyn dolnych. Zazwyczaj obie formy występują wspólnie i niestety niosą za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Pozdrawiam serdecznie.