Atak histerii a autoagresji

Przepraszam, że zawracam Państwu głowę, ale bardzo martwię się napadem, którego dzisiaj dostałam. Poszło o drobnostkę: na egzaminie zrobiłam bardzo głupi błąd i zabrakło mi jednego punktu do wyższej oceny. Zwykle zareagowałabym spokojnie… jednak tym razem dostałam silnego ataku histerii. Zaczęłam rozdrapywać sobie do krwi skórę na rękach oraz szyi (ledwo udało mi się powstrzymać przed zrobieniem tego samego z twarzą), gryzłam palce, wyrywałam włosy. Czy to może być początek choroby psychicznej?

Witam... smutny ten Pani list... szczerze współczuję. Wydaje mi się, że wiem co Pani przeżywa... ale do rzeczy. Początek choroby psychicznej to nie jest. Jednak - jak sama Pani pisze nie radzi Pani sobie z własnymi emocjami. Warto więc znaleźć chwilę na "uporządkowanie się" dopóki jeszcze nie ma Pani zmasowanych obowiązków rodzinnych i zawodowych. Zauważyłem ,że jest Pani z Białegostoku. Zapraszam do skorzystania z pomocy ośrodka, którym kieruję (Ciołkowskiego 49). Koszty terapii ponosi NFZ. Proszę (jeżeli Pani zechce) zadzwonić pod nr 85 6538886 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8,00 do 14,00 i zarejestrować się. Postaramy się pomóc.Szkoda życia. Pozdrawiam.

Napady lękowe czy histeryczne mogą się czasem zdarzyć nawet dobrze funkcjonującej osobie. Fakt, że coś takiego się wydarzyło, jest dla Pani wskazówka, w którym obszarze potrzebuje Pani więcej uwagi, a być może zmiany czy nauczenia się nowych sposobów radzenia sobie z emocjami. Warto się przyglądać, czy podobna sytuacja się powtórzy i w jakich okolicznościach i w zależności od tego skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Dzień dobry!

Jednorazowe załamanie, epizod bardzo silnego stresu, ataku histerii, utraty kontroli nad swoim zachowaniem, reakcji nieproporcjonalnej do wagi sytuacji itp. nie musi świadczyć o chorobie psychicznej. Nie mniej jednak warto dać sobie czas na przyjrzenie się tej sytuacji w kontakcie z psychologiem. Może to uspokoić Panią o własnym zdrowiu psychicznym, a jednocześnie zastanowić się, jaka mogła być przyczyna takiej gwałtownej reakcji, jakie przeżycia emocjonalne, skojarzenia ją wywołały, jakie jest ryzyko, że taka sytuacja może się powtórzyć oraz jak temu zapobiec.

Pozdrawiam!

za malo danych, aby stawiac diagnoze na portalu.najlepiej porozmawiac o tym z psychoterapeuta, co sie za tym kryje i jak to zmienic. dobrze zrobic to szybko, zamiast straszyc sie wlasnymi myslami i generowac lęk.pozdrawiam Violetta Ruksza