Atak nerwicy i depresja - czy to problemy okresu dojrzewania czy coś poważniejszego?

Witam. Mam 16 lat. Mój problem zaczął się pół roku temu, kiedy to po ostrej kłótni strasznie się zdenerwowałam i dostałam, jak sądzę, pierwszego ataku nerwicy.

Potem przez całą zimę przeżywałam depresję - byłam inna niż wcześniej, bardziej przygnębiona i bałam się napadów lęku, jednak postanowiłam z tym walczyć i w czerwcu, kiedy zrobiło się ciepło, wszystko wróciło do normy - byłam zadowolona z życia jak dawniej. Aż do wczoraj, kiedy ta depresja i lęk przed lękiem ;) powróciły.

Dodam, że nie byłam u lekarza i nie wiem czy to takie problemy okresu dojrzewania, czy coś poważniejszego. Proszę o pomoc.

Witaj!

Niestety tylko w bezpośrednim kontakcie z lekarzem bądź psychologiem będziesz mogła uzyskać odpowiedź co Ci dolega. Zbyt mało szczegółowych informacji przytaczasz, nie opisujesz jakie objawy Ci towarzyszyły w chwili zdenerwowania, czy pojawiły się tylko raz, czy później również występowały, a jeżeli tak to z jaką częstotliwościę, etc.

Ważne jest również jakie lęki Ci towarzyszą, jak one się objawiają. Mogą to być "symptomy" charakterystyczne dla wieku dojrzewania, ale jeśli dezorganizują Twoje życie i są uciążliwe to warto skorzystać z pomocy psychologa bądź lekarza.

Pozdrawiam