Ataki duszności, kołatania serca i drętwienia kończyn

Witam, od pewnego czasu zmagam się z różnymi problemami. 'Ataki' duszności, mocnego i szybkiego bicia serca, drętwienie kończyn. Ostatnio doszły do tego uczucie zatkania w uszach i ciężkości w głowie, któremu czasami towarzyszy bardzo nieprzyjemne uczucie potwornej słabości, zauważyłem(jestem osobą z niskim poziomem tkanki tłuszczowej - trenuję i mam dobrze widoczne żyły), że w takim przypadku są one praktycznie niewidoczne, sinieją mi również paznokcie. Badania krwi w normie, ekg też. Nerwica?

Witam,

Najpierw (zanim stwierdzimy nerwicę) należałoby się z lekarzem przyjrzeć wszystkim objawom i wykluczyć różne możliwości - między innymi natury neurologicznej.
Jeżeli chodzi o nerwicę warto byłoby aby odpowiedział Pan sobie na kilka pytań:
Czy ogólnie jest Pan osobą lękową?
Czy dużą uwagę skupia Pan na sygnałach płynących z Pana ciała?
Czy sygnały te wywołują lęk i powodują, że często skupia Pan się na tzw. "skanowaniu ciała" - czyli sprawdzaniu czy objawy się pokazują czy nie?
Czy ogólnie często Pan się zamartwia o przyszłość, różne problemy życiowe?
Czy pojawia się problem w okazywaniu emocji?
Czy raczej jest Pan osobą starającą się mieć kontrolę we wszystkich obszarach swojego życia?
Czy przeszedł Pan ostatnio jakieś trudne, stresujące dla Pana sytuacje?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedź jest twierdząca istnieje duże prawdopodobieństwo, iż część z tych objawów może mieć podłoże nerwicowe.
W takiej sytuacji warto byłoby zgłosić się do terapeuty, który pomógłby Panu jak poradzić sobie z tym problemem. Ale najpierw musi Pan skonsultować się z lekarzem i ewentualnie zrobić szczegółowe badania.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska