Ataki lęku i przyspieszone bicie serca po wypaleniu skręta

Witam! Ostatnio ze względu na stres i mdłości, namówiona zapewnieniami kolegi wypaliłam z nim na pół skręta. Od razu mi się to nie spodobało, dostałam wielkiego ataku lęku, miałam przyspieszone bicie serca. Po tym jak faza minęła, nadal utrzymywał się lekki niepokój, którego nie mogę zdefiniować. Czekają mnie trudne egzaminy. Mam również zaburzenia snu. Czy te obawy miną, jak przyspieszyć polepszenie swojego stanu?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Tzw. „skręty” to przetwory konopi indyjskich, których główną substancją psychoaktywną jest THC – tetrahydrokannabinol. Doznania związane z przyjęciem THC (wypaleniem „skręta”) zależą głównie od wielkości dawki, od cech osobowości palacza, od tego, czy paleniu towarzyszyły inne używki, np. alkohol, czy przyjmowała Pani jakieś leki, czy „skręt” był wcześniej w czymś moczony. Nie bez znaczenia jest też stan emocjonalny palacza podczas spalania „trawki”. Jeżeli towarzyszył Pani stres, kiepskie samopoczucie i mdłości, to THC wcale nie musiał poprawić Pani nastroju, a dodatkowo mógł go nawet pogorszyć, stąd nieuzasadnione lęki, niepokoje, obawy czy zaburzenia snu.

Zazwyczaj młode osoby przyjmują THC ze względu na potrzebę intensyfikacji przyjemności, efekty euforyczne oraz dla „rekreacji”. Owszem, tetrahydrokannabinol wykazuje działanie euforyzujące, intensyfikuje doznania płynące ze wszystkich zmysłów, podnosi samoocenę, ale czasami po wypaleniu „trawki” daje się zaobserwować nadmierną senność i uspokojenie. Możliwe, że Pani reakcja na wypalenie jednorazowej dawki konopi (jednego „skręta”), biorąc pod uwagę, że do tej pory Pani nigdy nie paliła, przyczyniła się do powstania ostrego zatrucia, stąd napad lęku i przyspieszona praca serca. W wyniku zatrucia THC może pojawić się niepokój, lęk, zagubienie i senność. Objawy zwykle mijają po kilku dniach.

Więcej o wpływie marihuany i THC na organizm człowieka może Pani przeczytać pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-marihuany

Pozdrawiam