Ataki lęku u 16-latki

Witam mam na imię adrian, mam 16 lat. Przez 4 tygodnie, nagle mam ataki lęków, mam uczucie "zawałów serca" i nierówności jego bicia , umierania, trudności z oddychaniem, bólów kręgosłupa, szybko mi driętwieją kończyny, przez co potem czuję, ale tak nie jest, że nie mogę ich kontrolować. Czy może być to nerwica ? Czy może powinienem wykonać jakieś badania? Na razie badanie krwi i EEG jest wszystko w porządku. Proszę o pomoc. Najbardziej przeraża mnie słabość kończyn i serce słabo bijące.

Witam serdecznie. Twoje dolegliwości jak najbardziej mogą mieć podłoże nerwicowe. Zastanów się czy w ostatnim czasie w szkole lub w domu nie towarzyszył Ci wzmożony stres, który może manifestować się właśnie w sposób o którym piszesz. Myślę że powinieneś spróbować szczerze porozmawiać z rodzicami i szkolnym psychologiem. Pozdrawiam.

witaj,
Adrianie- może obserwujesz, że takie napady pojawiają się w
konkretnych sytuacjach? A może coś się w ostatnim czasie zmieniło
w Twoim życiu? Może ma się zmienić? Czasem tego typu objawy
pojawiają się jako nieświadomy sprzeciw przeciwko czemuś. Myślę,
że dobrze byłby skonsultować sprawę z psychologiem.
pozdrawiam!

Wygląda na to, że dotyczy Pana problem napadów lęku panicznego. Na pewno badania medyczne są ważne, ponieważ pomogą Panu zwalczyć obawę, że coś niedobrego dzieje się z Pana zdrowiem - jednak najważniejsze, żeby podjął Pan psychoterapię.
Napady lęku panicznego wyglądają dokładnie tak, jak Pan je opisał: przychodzą nagle, towarzyszy im wiele objawów fizycznych (np. w sercu, odczucie drżenia, utrudnionego oddychania czy słabości kończyn - u każdej osoby występują pewne różnice). Tym objawom towarzyszy przekonanie, że stanie się coś złego i że potrzebna jest pomoc lekarska.
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza psychiatry, który postawi ostateczną diagnozę i razem z Panem zdecyduje, czy na obecnym etapie potrzebuje Pan skorzystać z lekarstw. Drugi - i bardzo ważny krok - to znalezienie psychoterapeuty, który pomoże Panu zmierzyć się z problemem. Im szybciej podejmie Pan terapię, tym lepiej - zwlekanie może spowodować narastanie stresu i lęku przed kolejnym atakiem, co z kolei zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Nauczy się Pan wyłapywać subtelne oznaki nadchodzącego ataku paniki i zapobiegać im, a także stosować profilaktykę w postaci technik relaksu czy zmiany sposobu myślenia. Życzę powodzenia!