Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ataki lęku u 16-latki

Witam mam na imię adrian, mam 16 lat. Przez 4 tygodnie, nagle mam ataki lęków, mam uczucie "zawałów serca" i nierówności jego bicia , umierania, trudności z oddychaniem, bólów kręgosłupa, szybko mi driętwieją kończyny, przez co potem czuję, ale tak nie jest, że nie mogę ich kontrolować. Czy może być to nerwica ? Czy może powinienem wykonać jakieś badania? Na razie badanie krwi i EEG jest wszystko w porządku. Proszę o pomoc. Najbardziej przeraża mnie słabość kończyn i serce słabo bijące.
MĘŻCZYZNA, 16 LAT ponad rok temu

7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Witam serdecznie. Twoje dolegliwości jak najbardziej mogą mieć podłoże nerwicowe. Zastanów się czy w ostatnim czasie w szkole lub w domu nie towarzyszył Ci wzmożony stres, który może manifestować się właśnie w sposób o którym piszesz. Myślę że powinieneś spróbować szczerze porozmawiać z rodzicami i szkolnym psychologiem. Pozdrawiam.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

witaj, Adrianie- może obserwujesz, że takie napady pojawiają się w konkretnych sytuacjach? A może coś się w ostatnim czasie zmieniło w Twoim życiu? Może ma się zmienić? Czasem tego typu objawy pojawiają się jako nieświadomy sprzeciw przeciwko czemuś. Myślę, że dobrze byłby skonsultować sprawę z psychologiem. pozdrawiam!

0

Wygląda na to, że dotyczy Pana problem napadów lęku panicznego. Na pewno badania medyczne są ważne, ponieważ pomogą Panu zwalczyć obawę, że coś niedobrego dzieje się z Pana zdrowiem - jednak najważniejsze, żeby podjął Pan psychoterapię. Napady lęku panicznego wyglądają dokładnie tak, jak Pan je opisał: przychodzą nagle, towarzyszy im wiele objawów fizycznych (np. w sercu, odczucie drżenia, utrudnionego oddychania czy słabości kończyn - u każdej osoby występują pewne różnice). Tym objawom towarzyszy przekonanie, że stanie się coś złego i że potrzebna jest pomoc lekarska. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza psychiatry, który postawi ostateczną diagnozę i razem z Panem zdecyduje, czy na obecnym etapie potrzebuje Pan skorzystać z lekarstw. Drugi - i bardzo ważny krok - to znalezienie psychoterapeuty, który pomoże Panu zmierzyć się z problemem. Im szybciej podejmie Pan terapię, tym lepiej - zwlekanie może spowodować narastanie stresu i lęku przed kolejnym atakiem, co z kolei zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Nauczy się Pan wyłapywać subtelne oznaki nadchodzącego ataku paniki i zapobiegać im, a także stosować profilaktykę w postaci technik relaksu czy zmiany sposobu myślenia. Życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy