Ataki paniki a refluks żółciowy

Witam Od czterech lat borykam się z problemem żołądka tj. Reflux żółciowy. mój poważniejszy problem leży z innej strony, przy dolegliwościach żołądka dostaje ataku paniki, lęku o swoje zdrowie, że coś mi się stanie. Odczuwam ogólne lęki. Mam zawroty głowy, drętwienie kończyn drgawki, kołatanie serca, duszności. Nie umiem sobie z tym poradzić. Tym bardziej że staram się uspokoić. W danej chwili zażywam relanium. Jak mam zacząć leczenie mojej nerwicy ? Czy leki uspokajające wystarczą?

Dzień dobry. Leki uspokajające działają doraźnie. Mogą też przy dłuższym stosowaniu spowodować uzależnienie. Jeśli to możliwe zachęcam do podjęcia psychoterapii. Terapia może panu pomóc zrozumieć siebie, odnaleźć przyczyny takich reakcji i nauczyć się sposobów radzenia sobie z atakami paniki bez środków farmakologicznych. Pozdrawiam

Witam,
Objawy, które Pan opisuje sugerują kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. W trakcie kilku sesji wspólnie dotrzecie do trudności i poszukacie rozwiązań wspierających Pana zdrowie, zabezpieczających przed nawrotami lęków, umiejętności poradzenia sobie z nimi, gdy już wystąpią. Zmniejszenie dolegliwości o charakterze lękowym powinno także korzystnie wpłynąć na leczenie refluksu. Polecam psychoterapię krótkoterminową skoncentrowaną na rozwiązaniu BSFT lub behawioralno-poznawczą.
Pozdrawiam
Ewa Czernik

Witam
Leki nie wystarczą. Leki działają objawowo, nie likwidują przyczyny. Przyczyny zaburzeń lękowych mają charakter psychogenny ( wywołane są przez czynniki psychologiczne) w związku z tym powinny być leczone metodami psychologicznymi czyli psychoterapią.Tego typu leczenie wymaga od pacjenta motywacji i gotowości do współpracy, wymaga też czasu ( nie da się uzyskać pozytywnych efektów w krótkim czasie).
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Witam,

w tej konkretnej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem mogłaby okazać się psychoterapia. Pozwoliłaby przyjrzeć się przyczynom Pana lęków i znaleźć rozwiązanie na poradzenie sobie z nimi.

W przypadku tego typu dolegliwości psychoterapia pomaga również w zrozumieniu objawów fizycznych oraz dostrzeżenia ich powiązań ze stanami psychicznymi danej osoby.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk