Ataki silnej depresji co kilka miesięcy

Dzień dobry. Co kilka miesięcy (około 4 razy w roku) miewam ataki silnej depresji. Jest wtedy ze mną fatalnie, pojawiają się myśli samobójcze. Trwa to około tygodnia, potem przez kilka następnych dni czuję niesamowitą energię do życia - mnóstwo głębokich myśli, czuję jakby świat leżał u mych stóp. Czytałem gdzieś, że o depresji jest mowa wtedy, gdy trwa co najmniej dwa tygodnie. U mnie obydwa stany łącznie trwają max. 10 do 12 dni. Czy mimo to może to być jakaś forma depresji maniakalnej?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), o którą Pan pyta może przebiegać w bardzo różny sposób. Istnieje podział ChAD, ze względu na długości poszczególnych faz (mani i depresji) czy częstotliwości, z jaką pojawiają się one w ciągu życia. Uznaje się jednak, że podział ten nie wyczerpuje różnorodności przebiegu tego zaburzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacje z lekarzem psychiatrą w celu diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Hipotez, prawdopodobnych możliwości rozpoznania jest kilka. Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy za pośrednictwem Internetu. Konieczny jest osobisty kontakt i dłuższa rozmowa z psychologiem/ lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam!