Ataki wilczego głodu podczas wychodzenia z anoreksji

Witam. Wychodzę z anoreksji (obecne bmi 13,3) i bardzo się martwię, gdyż odkąd zaczęłam jeść - pojawiają się u mnie takie ataki wilczego głodu, kiedy pochłaniam naprawdę ogromne ilości jedzenia i nie mam nad tym kontroli. Czy to normalne w wychodzeniu z tego typu zaburzeń, czy też powinnam się powstrzymywać wówczas przed jedzeniem? Nie chciałabym z anoreksji wpaść w kompulsywne objadanie albo co gorsza w bulimię. Jak sobie radzić z takim zdecydowanie nadmiernym apetytem? Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Najlepiej jak porozmawia Pani z WŁASNYM lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą o swoich pytaniach / wątpliwościach - ponieważ to oni znają Pani historię leczenia.

Jeżeli do zdrowia próbujesz wrócić bez kontroli specjalisty - jak najszybciej zgłoś się do lekarza i psychologa. Pod ich okiem wychodzenie z zaburzenia będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.
Jeżeli natomiast jesteś już pod opieką psychologa i lekarza - z nimi należy omówić momenty objadania się.
Przede wszystkim ważne jest planowane kontrolowanie posiłków - aby były one pożywne, o odpowiednich godzinach, odpowiedniej wielkości. Objadanie się wybija z tego planu. Te sprawy powinnaś omówić na najbliższym spotkaniu z terapeutami.

Witam Panią,

Objadanie się jest także bardzo niezdrowe i nie może Pani przejść ze skrajności w skrajność. Proszę postarać się zapanować nad atakami obżarstwa. Obawiam się jednak że sama Pani nie poradzi sobie z tym problemem. Może się to przerodzić w bulimię. Prosze koniecznie skonsultować sprawę z psychoterapeutą, najlepiej z tym (o ile taki był) z którym Pani wychodziła z anoreksji.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam serdecznie
BMI 13,3 bardzo niskie od kiedy zaczęła pani jeść, jak dużo spożywa pani pożywienia- takie pytania w pieszej kolejności mi się nasuwają, Duże ilości dla każdego będą wyglądały inaczej. Radziła bym oprócz konsultacji u swojego psychoterapeuty oraz psychiatry skonsultować się z dietetykiem u którego przedstawi pani szczegółowo ile dokładnie pani zjada a on pokaże ile pani potrzebuje. Podczas leczenia jest to ważne choćby po to aby wiedzieć ile nasz organizm potrzebuje aby mógł czuć się zaspokojony Pozdrawiam

Szanowna Pani,
Przede wszystkim gratuluję podjęcia działań w kierunku wyleczenia. Pani BMI jest bardzo niskie i istnieje potrzeba powrotu do prawidłowej masy ciała. Te napady wilczego głodu mogą być sygnałem od organizmu, że brakuje mu wielu składników odżywczych - natomiast samo objadanie się, może być niebezpieczne.

W Pani przypadku dieta powinna być odpowiednio skomponowana i dostosowana bezpośrednio do Pani aby leczenie było skuteczne. Niezbędne jest także podjęcie terapii u psychologa, którego rola w przypadku Pani choroby jest niezbędna.

Trzymam kciuki za Pani powrót do zdrowia.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań