Ataki złości u 3-letniego dziecka

Moj syn ma obecnie 3 latka naprawde jest bystrym madrym dzieckiem--wiem pewnie każda matka wam to pisze. Nie mam do niego zastrzeżen-lecz gdy cos wychciewa, albo nie jest po jego mysli to strasznie placze, kladzie sie na ziemie, zalewa sie łzami ,ma rozszeżone zrenice,nic do niego nie dociera. Zostawiam go na 20 minut i samo mu przechodzi. jest strasznie uparty. powiem,,ze takie zachowanie miało miejsce kilka razy. Co o tym myslec.Pozdrawiam

Witam. Dziecko jest w okresie samostanowienia o sobie, uczy się autonomii i samodzielności. Reaguje tak, ponieważ nie otrzymuje tego po co sięga, co zamierza mieć. Jeśli tego nie zdobędzie sam o własnych siłach i możliwościach, to to przeżywa ten fakt, jako zwątpienie w siebie, głębokie rozczarowanie sobą. Należy więc w zabawach i sytuacjach zewnętrznych umożliwić mu doznawać satysfakcji ze zdobycia czegokolwiek. Bawcie się z nim pokazując jak pokonać jakąś przeszkodę, w ten sposób dostarczycie mu emocji, o którą tak zabiega. Powodzenia

Witam,

Jest to normalne zachowanie, które świadczy o tym, że Pani syn testuje Pani granice. Nic złego się nie dzieje. Pisze Pani o tym, że po czasie syn potrafi sam się uspakajać - jest to bardzo ważna umiejętność, której z czasem powinno nabrać każde dziecko.
Sytuacja na pewno wymaga od Pani dużo cierpliwości, ale z tego co Pani opisuje bardzo dobrze sobie Pani radzi.

Pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska

Witam, sytuacja która Pani opisuje jest uciążliwa i wymaga od Pani wiele cierpliwości. Jednak synek Pani dąży do samodzielności a przy okazji sprawdza jaką ma siłę i kontrolę w waszej relacji. Sprawdza jakie są granice a przy okazji odkrywa jaka jest jego pozycja w relacji.Jest to ważny moment ponieważ synek, uczy się od Pani podstawowych zasad funkcjonowania w świecie. Ważne jest by pomóc dziecku na wytyczeniu właściwych granic.
Pomocą w opanowaniu zachowań synka mogą być poradniki np: „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?","Jak wychowywać dziecko i nie oszaleć"; "Ustanowić granice. Krótko i konkretnie o efektywnej dyscyplinie w wychowaniu dzieci"; "Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat";

pozdrawiam A.Aleksandrowicz