Atopowe zapalenie skóry i uczulenie na produkty spożywcze a ryzyko zachorowania na astmę u 3-latka

Witam .U mojego 3 letniego synka w dzieciństwie rozpoznano atopowe zapalenie skóry i uczulenie na mleko a raczej jego składnik.Z testów z krwi okazało się że jest również uczulony na kurz,pleśń,psa,jajko,ziemniaka i kilka produktów.Wiem że przez to ma predyspozycje do zachorowania na astmę. Pozatym każda infekcja zaczynająca się katarem kończy się na brzydkim kaszlu oskrzelowym.Jak mogę leczyć mojego synka,żeby temu zapobiec?Jakie leki?Dodam że bierze syrop Aerius,a po singulair jest niespokojny
ponad rok temu

Szanowna Pani,
Trudno jest stwierdzić czy obecnie AZS, przejdzie w postać astmy oskrzelowej. Jednakże bardzo często tak się dzieje.
Aby złagodzić objawy proszę do diety dziecka wprowadzić kwasy omega -3, podając orzechy włoskie, olej lniany (1- 2łyżki dziennie) oraz jeżeli nie suplementuje diety witaminami to tran z witamina D. Objawy skórne, a także odporność organizmu powinna się poprawić.
Proszę także zadbać o florę bakteryjną dziecka - podając nawet codziennie - jeśli nie ma objawów nietolerancji - jogurt naturalne (sprawdzić czy nie mają dodatku mleka w proszku) oraz owsiankę przygotowaną na wodzie na gęsto z dodatkiem np. owoców - maliny, truskawki - są dostępne mrozone przez cały rok lub startego jabłuszka.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek