Autyzm atypowy i fobia przed ludźmi

mam corke 14 lat od pierwszej klasy ma nauczanie indywidualne w domu najpierw stwierdzono u niej leki przed szkola bo tam miala wypadek. puzniej zaczely sie u niej jakies dziwne zwidy ze widziala cos czego w zeczywistosci nie bylo i tak ma do tej pory woli byc sama w pokoju w tzw swoim swiecie boi sie ludzi i do nich wychodzic sama do sklepu nie wyjdzie i od niedawna stwierdzono u niej autyzm atypowy. mam pytanie czy tak wyglada autyzm atypowy?

Dzień dobry,

Najlepiej jeśli skontaktuje się Pani z (innym?) psychiatrą dziecięcym, celem potwierdzenia diagnozy. Nikt przez internet nie jest w stanie i nie może diagnozować bez osobistego kontaktu z pacjentem.

Witam, diagnoza neuropsychologiczna dzieci jest bardzo skomplikowaną sprawą. Autyzm diagnozuje się właśnie na podstawie badań neuropsychologicznych, obserwacji i wywiadu z rodzicami dziecka. Pierwsze objawy autyzmu widoczne powinny być do 3 roku życia, choć sama diagnoza może nastąpić później. Autyzm atypowy jak sama nazwa wskazuje może nie posiadać wszystkich cech autyzmu, jest to jednak zawsze diagnoza, której warto się uważnie przyjrzeć - zwłaszcza, gdy pojawiają się kolejne symptomy.

Typowymi objawami autyzmu jest zamknięcie się w swoim świecie, może występować strach przed ludźmi lecz związany jest on raczej z nierozumiemiem intencji i ich zachowań, trudnościami w kontaktach społecznych. Dzieci autystyczne lubią znane, powtarzające się schematy i przewidywalne zachowania.

pozdrawiam,
Karolina Piotrowska