Czy zachowanie synka wskazuje na autyzm?

Mam pytanie odnośnie do mojego syna.

Mój syn ma 2,5 roczku, zaczął chodzić, jak miał 14 miesięcy i na początku nie było z nim żadnych problemów. Jego zachowanie trochę mnie martwi. Zaczął interesować się ruchem kołowym, tzn. wszystkim kręci, puszkami, kubkami plastikowymi itp. Lubi też chodzić dookoła stołu, tak około 10 razy, na święta chodził wokoło choinki, przeszedł tak 5 razy, poleciał dalej gdzieś indziej i znowu. Martwi mnie też to, że chodzi przy meblach, tak jakby się o nie obcierał. Uwielbia oglądać telewizor, ma swoją ulubioną bajkę i mógłby ją oglądać cały dzień. Za bardzo nie bawi się z dziećmi, woli mieć swoje ścieżki, ale czasami się z nimi zabawi. Martwi mnie też kontakt wzrokowy, nie patrzy się prosto w oczy, jak go ktoś zawoła, to nie popatrzy się tak, jak by się wstydził. Ostatni problem jest ze słuchem. Jak ogląda bajki i ktoś go zawoła, to tak jakby nie słyszał. Mój syn ma 2,5 roczku, mówi: „mama”, „tata”, a reszta to tak jak by po chińsku. Czy powinnam się zacząć martwić?

Dziękuję za odpowiedź!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Pani synek jest akurat w takim wieku, że niektóre symptomy autyzmu mogą być mylone z zachowaniami typowymi rozwojowo. Przywiązanie do pewnych powtarzanych czynności, nawet domaganie się ich, układanie przedmiotów według pewnych schematów, zawsze na to samo miejsce, decydowanie o tym, co ma robić mama, tato, labilność emocjonalna, to tylko niektóre z typowych dla wieku, a mogących być mylnie interpretowanych zachowań.

Często postępowanie dorosłych może powodować u dziecka pewne zachowania, które mogą przypominać autyzm, np. robienie czynności szybciej niż dziecko potrafi ją zasygnalizować, wzmacnianie zachowań, których nie chcemy, aby dziecko przejawiało itd.

Warto jednak, jeśli nie jest Pani pewna czy dziecko ma dobry słuch, zrobić kontrolne badanie albo np. zmienić sposób mówienia do dziecka (wyciszamy telewizor, odwracamy główkę maluszka i mówimy do dziecka, mówimy wtedy, kiedy nie jest ono bardzo zajęte jakąś aktywnością itd.).

Zachęcam również do spotkania z psychologiem dziecięcym, choćby po to, aby dowiedzieć się, jakie zachowania są typowe dla wieku, a które należałoby zmienić i jak to zrobić.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry
Trudno powiedzieć czy trzeba się już martwić. Na pewno rozważyć badanie słuchu oraz wizyta u psychologa może wiele pomóc. Psycholog oceni poziom na jakim funkcjonuje synek, czy faktycznie ma takie cechy, które mogą świadczyć o jakimś zaburzeniu. Ocieranie może mówić o potrzebie silnego dotyku i problemie z integracją sensoryczną. Polecam zatem wizytę u psychologa i terapeuty SI, pani też się uspokoi i będzie wiedział co dalej.
Z pozdrowieniami AM