Autyzm u 6-latka - jak pomóc dziecku?

Witam,

jestem mamą sześcioletniego chłopca Kubusia. Od pewnego czasu, tak od wakacji zauważyłam pewne zmiany w zachowaniu mojego dziecka, które nasilają się podczas pobytu w zerówce, w marketach, wszędzie tam, gdzie jest bardzo dużo ludzi, gdzie jest hałas, zamieszanie. W szkole staje się nadpobudliwy, nie potrafi się skupić, nie pracuje w grupie. Nie ma mowy o pisaniu, rysowaniu, słuchaniu, jak pani czyta. Nie chce bawić się z innymi dziećmi, zamyka się w swoim świecie, albo robi się agresywny. Cały czas biega, krzyczy, rzuca zabawkami. Raz w tygodniu jest zabierany na nauczanie indywidualne, gdzie jest sam na sam z panią i tam staje się całkiem innym dzieckiem. Rozmawia i wykonuje wszystkie polecenia pani, czyli robi to, co nie chce robić w grupie. Bardzo lubi tam chodzić, bo jak twierdzi, jest tam spokój i cisza.

Kubuś jest inteligentnym dzieckiem, ma bardzo bogaty zasób słów, doskonałą pamięć. W domu jest raczej spokojny, potrafi się skupić, lubi jak mu czytam książki itd. Niechętnie zasiada do pisania czy rysowania, ale robi już coraz większe postępy. Jednak sprawia mu to większą trudność niż innym dzieciom w jego wieku. Dodam też, że urodził się 4 tyg. przed terminem, przez cesarskie cięcie, ale z dobrą wagą i punktami. Miał małe problemy neurologiczne, ale do pół roku wszystko się wyrównało. Późno zaczął siadać, chodzić (raczkował), mówić (4 lata i potok słów), do tej pory nie potrafi jeździć na rowerze, ciężko mu złapać równowagę, często się wywraca, nawet na prostej drodze. Lubi kontakty z innymi dziećmi, ale przez godzinę, w bardzo małych grupach, ok. trójka dzieciaków i tylko z takimi, których bardzo dobrze zna. Ma jednego przyjaciela i to mu wystarcza.

Jest też uczuciowy, ale w szkole się zamyka. Np. w piątek powiedziała mi pani, że nie reaguje na pochwały z jej strony. Pochwaliła go za dwie kreski, które narysował, a on podarł kartkę. Gdy się denerwuje, cały się trzęsie. Nie wiem, czy to ważne, ale napisze jeszcze, że Kubuś jako małe dziecko nie lubił być przytulany ani noszony na rękach. Zaraz robił się nerwowy, kręcił się i płakał. Dopiero gdzieś tak ok. pierwszego roku nauczył się przytulać i dzisiaj jest strasznym pieszczochem, ale tylko dla wybranych osób. Czyli mnie, męża i babć. Nie lubi też większych zmian, uczucie bezpieczeństwa daje mu uregulowany tryb życia. Z „obcymi” ludźmi (wujek, ciocia itd.) nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Porównałam jego dwa rysunki. Ten z zerówki i z domu. Na pierwszym jest jeden wielki chaos, pełno kresek, jedna na drugiej. Na drugim jest kwiatek, łąka, słonko, chmurki, ptaszki, drzewo. To tak, jakby rysowało je dwoje różnych dzieci. Byliśmy na jednej wizycie u psychologa, ale w sumie nic nam nie dała. W poniedziałek zostanie wyznaczony termin kolejnej. Bardzo proszę o wskazówki dalszego postępowania.

Dziękuję i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam;)

Postawienie diagnozy autyzmu wcale nie jest prostą sprawą i wymaga czasem kilku spotkań i obserwacji dziecka w różnych miejscach;)

Niektóre z opisanych przez Panią zachowań mogą sugerować autyzm (słaby kontakt wzrokowy, nadwrażliwość na hałas), ale niektóre jednak nie (zabawy z dziećmi, wykonywanie i rozumienie poleceń). Dziecko jest w takim wieku, że można wykonać badanie inteligencji, co pozwoli określić możliwości rozwojowe dziecka, co niewątpliwie pomoże postawić lub wykluczyć diagnozę: autyzmu, zespołu Aspergera, całościowych zaburzeń rozwojowych lub innej.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry
Na pewno trzeba kontynuować wizyty u psychologa systematycznie. Jedna wizyta to za mało. Przypuszczam, że syn ma zaburzenia koncentracji i dlatego źle się czuje przytłoczony nadmiarem bodźców i dlatego też nauka jeden na jeden bardziej mu odpowiada. Jednak trzeba pamiętać by nauczanie indywidualne było częściowe i na terenie szkoły aby nie pozbawić go kontaktów z rówieśnikami.
Zastanówcie się też nad diagnozą w kierunku integracji sensorycznej i podjęciem takiej terapii.
Powodzenia.
Z pozdrowieniami AM