Autyzm u osoby dorosłej

Mam pytanie dotyczące autyzmu u osoby dorosłej - 30 lat, mężczyzna. Poznałam bowiem człowieka trzy lata temu i nawiązała się między nami nić przyjaźni i jakieś niewerbalne porozumienie. Bardzo zapadł mi ten człowiek w serce, natomiast ostatnio zaniepokoiły mnie pewne dziwne zachowania, których wcześniej nie było. Dotyczą one jakiejś obsesji na punkcie telefonów komórkowych i czipów do paszportów i bycia kontrolowanym. Nigdy wcześniej o tym nie mówił. Zaniepokoiło mnie to. Od jego siostry dowiedziałam się, że brat dotknięty jest autyzmem. Jestem zdziwiona jako, że on uczy się bardzo intensywnie, pracuje i zawsze pracował, da się z nim nawiązać normalną rozmowę, utrzymuje kontakt wzrokowy, powiedziałabym, że jest bardzo inteligentny, jedyna rzecz, która niepokoi to te dziwne wizje o byciu śledzonym, jak również cisza w kontaktach, której nie chce tłumaczyć. Kiedy podejmuję próbę rozmowy na ten temat, denerwuje się i zmienia temat. Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na pytanie czy można być w związku z człowiekiem autystycznym? Czy jest to dobre dla tej osoby, czy też nie?

Będę wdzięczna za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wrażenie bycia śledzonym, kontrolowanym, obawy związane z możliwością odziaływania przy pomocy urządzeń elektronicznych mogą wskazywać na urojenia prześladowcze i oddziaływania. W tej sytuacji wskazana jest jak najszybsza konsultacja u lekarza psychiatry.

Przelotne urojenia i nastawienia prześladowcze mogą pojawiać się u osób autystycznych w związku z ich specyficznymi cechami myślenia, np. trudnościami w rozumieniu uczuć i intencji innych ludzi. Na podstawie Pani opisu trudno jest jednak stwierdzić, czy przyjaciel w ogóle cierpi na zaburzenia z kręgu autyzmu.

Urojenia prześladowcze nie należą do typowych objawów zespołu Aspergera. Jednak osoby dorosłe z cechami autyzmu są bardziej predysponowane do rozwoju zaburzeń psychotycznych. Pewne znaczenie może tu mieć pewna predyspozycja genetyczna w rodzinie przyjaciela. Wątpliwości może wyjaśnić jedynie osobiste badanie lekarskie.

Urojenia mogą być przyczyną dużego dyskomfortu, cierpienia pacjenta i wywierać znaczący wpływ na jego życie i codzienną aktywność. Odpowiednio dobrane leki zmniejszą napięcie i pomogą opanować niepokojące objawy.

Serdecznie pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Każdy ma prawo do szczęcia i bycia z drugim człowiekiem i żadna diagnoza nie powinna tu mieć nic do rzeczy. Pytanie tylko czy Pani jest w stanie udźwignąć związek, który może nie być standardowy.
Pozdrawiam AM