Badania cholesterolu u osoby z nadwagą

Witam. Mój mąż odebrał takie wyniki: cholesterol całkowity 259,9mg/dl(zakres referencyjny 140-200); HDL w surowicy 51,9mg/dl (zakres 40-60); trójglicerydy 117,7 mg/dl (0-150); cholesterol LDL wyliczany 184,5 mg/dl(<115,0); HDL procent 19,95%. THS w porządku, pozostałe też. Czy to oznacza, że mąż musi podjąć leczenie..? Czy to coś bardzo złego? Ma 47 lat i nadwagę, nie pali, nie pije alkoholu, ale ma mało ruchu(waży 96 kg przy wzroście 178).Do lekarza są u nas długie kolejki, niepokoję się.

Witam,
BMI Pani męża wynosi 30,3 co oznacza, że ma on I stopień otyłości i właśnie z występowaniem otyłości wiązałabym podwyższony poziom cholesterolu i LDL. Może to świadczyć o początkach miażdżycy, która może prowadzić do poważnycj chorób układu sercowego-naczyniowego. Mąż powinien zadbać o siebie, schudnąć i zwiększyć aktywność fizyczną. Oprócz wizyty u lekarza zachęcam do odwiedzenia dietetyka, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy, doradzi jak zdrowo się odżywiać i ułoży odpowiednią dla męża dietę redukcyjną. Po zmianie stylu życia wyniki powinny ulec poprawie, możliwe jednak, że konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Pozdrawiam
mgr dietetyki Justyna Siwek

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,
Z informacji, które Pani podała, wynika że Pani mąż ma otyłość i nieprawidłowy profil lipidowy, są to dwa czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. min. miażdżyca, zawał serca.
Jest to odpowiedni moment na to, żeby zadbać o właściwą dietę i wprowadzić aktywność fizyczną.
Jadłospis powinien zawierać te produkty, które poprawią profil lipidowy m.in : tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, migdały, olej rzepakowy, olej lniany, orzechy włoskie, awokado, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce. Ponad to należy, wyeliminować z diety wysoko przetworzoną żywność, a w szczególności żywność typu fast food i słodycze.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Cholesterol. http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/cholesterol.html?c=9