Badania genetyczne w kierunku chorób nowotworowych

Witam mam 23 lata dostala skierowanie do poradni genetycznej w sprawie nowotworu . W mojej rodzinie ze strony mamy miala nowotwór prababcia , babcia ,dziadek, ciocia ,no i mama boje sie tych badan i chciala bym sie dowiedziec czy mi tesz to grozi

Badania niczym nie grożą! Mogą ew. dać odpowiedź na pytanie czy jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka. Generalna zasada jest taka , że dana osoba jest w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na konkretny nowotwór jeśli dwoje krewnych pierwszego rzędu , tzn.rodzice a dzieci i rodzeństwo między sobą chorowało na TAKI SAM NOWOTWÓR!!! Wyjątek stanowi rak piersi , gdzie wystarczy jeden przypadek wśród krewnych 1-szego rzędu - by być w grypie zwiększonego ryzyka , zż