Badania hormonalne a nadmierne owłosienie u 19-latki

Witam, mam problem z odczytaniem moich wyników z badania hormonów, TSH3-Ultra: 1,225mlU/l a zakres referencyjny to: 0,350-4,940, FT3: 3,40pmol/l w zakresie: 2,63-5,70, FT4: 10,50pmol/l gdzie norma: 9,01-19,05, Progesteron: 0,6ng/ml gdzie norma f.folikularna to: <0.3, f.lutealna: 1,2-15,9, a Testosteron: 55,12ng/dl gdzie norma: 27,9-56,94. Dodam, iż mam 18 lat, problem z nadmiernym owłosieniem, nie chudnę mimo diety i ćwiczeń 3 razy w tygodniu,mostatnio bardzo wypadaja mi wlosy. Proszę o poradę

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć sobie jeszcze testosteron wolny, androstendion i DHEA-S. Warto wykonać usg w kierunku zespołu PCO. Poleciłbym Pani również oznaczenie insuliny i glukozy na czczo oraz wyliczenie współczynnika HOMA-IR.W przypadku dużej insulinooporności w leczeniu warto rozważyć metforminę, która pomoże Pani schudnąć. Warto wybrać się ma wizytę do endokrynologa, który dokłądnie Panią zbada i zleci potrzebne badania Koniecznie trzeba zahamować wypadanie włosów, ale wcześniej należy ustalić dokładną przyczynę - np. hiperandrgenemia (podejrzewam, że testosteron wolny ma Pani powyżej normy), a jeśli nie, to może być to nadwrażliwość mieszków włosowych na krążące we krwi androgeny.Celem ustalenia dokładnej diagnozy jest zbadanie Pani i zebranie wywiadu, dlatego polecam wizytę u dobrego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie/

Marek Derkacz