Badania hormonalne przy hirsutyzmie

Witam! Borykam się z problemami hormonalnymi i od kilku miesięcy jestem pod opieką lekarza. Stwierdzono u mnie hirsutyzm. Moje wyniki są następujące: Kortyzol 16,7 ug/dl, a przy testosteronie jest strzałeczka w górę z wynikiem 0,82 ng/ml. Globulina wiążąca hormony płciowe SHBG to 17,6 nmol/l. 17-OH progesteron wynosił 2,58 ng/ml w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Mam też niedoczynność tarczycy. Stwierdzono, że mam za dużo androgenów. Czy będzie problem z zajściem w ciążę w przyszłości?

Witam Panią,

Z uwagi na podwyższone stężenie 17 OH Progesteronu w I fazie cyklu powinna Pani wykonać test z Synacthenem celem wykluczenia nieklasycznej późno ujawniającej się postaci WPN. Warto również wykonać usg ginekologiczne pod kątem zespołu PCO. Warto byłoby również oznaczyć stężenie androstendionu i DHEA-S, a w razie potrzeby ocenić nadnercza - na początku w usg.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz